Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

Huzurevi ve bakım merkezinde kalanlara harçlık verilecek AÖF sınav takviminde değişiklik 'Ruh hastasıydı; yaşasaydı yük olacaktı' Şehirlerin Kentleşme Örnekleri
Yolunuz açık olsun
Yolunuz açık olsun
4 Eylül 2008 Perşembe 00:24
Türkiye, Çin'e üçüncü sportif çıkarmayı bedensel ve görme engelliler ile yapacak.

Türkiye, Çin'e üçüncü sportif çıkarmayı bedensel ve görme engelliler ile yapacak.

16 sporcumuz 6-17 Eylül tarihleri arasında Pekin’de düzenlenecek 2008 Paralimpik Oyunları’nda madalya arayacak.

Türkiye, son iki yıl içinde Çin’e üçüncü sportif çıkarmasını Paralimpik Oyunları ile yapacak. Zihinsel Engelliler milli takımlarımız Şanghay’daki 2007 Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’na 62 sporcu ile katılmış: 15 Altın, 22 Gümüş ve 18 Bronz madalya ile yurda dönmüştü. Pekin 2008 Yaz Oyunları’na 68 sporcu ile yapılan ikinci Çin seferinde ise sporcularımız umduğunu bulamamış; 1 Altın, 4 Gümüş, 3 Bronz ile yetinmek zorunda kalmıştı. 6-17 Eylül tarihleri arasında Pekin’de düzenlenecek Paralimpik Oyunları öncesinde ülkemizi 7 branşta temsil edecek olan 15’i bedensil, 1’i görme ve işitme engelli 16 sporcumuz ise son çıkarma için hazır... 

Yağar: Hedefler ileriye yönelik
Atina 2004’e göre Pekin’e yüzde yüz artışla gittiklerini ifade eden Bedensel Engelliler Spor Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Bülent Yağar, Pekin’den bir hayli umutlu. Yağar, Türkiye’de en çok branşı bir çatı altında birleştiren tek federasyonun Bedensel Engelliler Spor Federasyonu olduğuna dikkat çekerek, “Hedefimiz; Pekin’den ülkemize madalyalarla dönmek. Elde edeceğimiz başarılarla engelli vatandaşlarımızın spora ilgisi daha da artacak. Halter, atıcılık ve okçuluk branşlarında altın madalya bekliyoruz. Ülkemizin, engelli sporcularımızın spora vermiş olduğu değeri, hassasiyeti dünya spor arenasında göstermek istiyoruz” dedi.

Atalay: Hepsiyle gurur duyuyoruz
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ise, “Ülkemizdeki 8.5 milyonu aşan engellinin yaşamında spor önemli rol oynamakta. Son yıllarda engelli sporlarına verilen desteğin olumlu sonuçları da çok net olarak görülmektedir. Engellilerin engeli kalktıkça, başarılarına başarı katmaya devam edeceklerdir. İnanıyorum ki, Türkiye Paralimpik Oyunları’nda da yine şampiyonlar çıkaracaktır” dedi.

OKÇULUK
Gizem Girişmen

1981 Ankara doğumlu olan Gizem Girişmen, ilkokulu bitirdiği yaz geçirdiği trafik kazası sonucu omurilik felçlisi oldu. Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümününden 2004 yılında şeref öğrencisi olarak mezun olan Girişmen’in, ‘’2008 İngiltere 4. Avrupa Okçuluk Grand Prix Yarışması Olimpik Yay ARW2 Bayanlar FITA’’da ikincilik, ‘’2007 Çek Cumhuriyeti Uluslararası Okçuluk Turnuvası Olimpik Yay ARW2 Bayanlar’’da birincilik gibi dereceleri bulunuyor.
Gülbin Su
1971 Hatay doğumlu olan ve 3 yaşında çocuk felci geçiren Gülbin Su, ‘’2006 Avrupa Okçuluk Şampiyonası Açık Sınıf Makaralı Yay Bayanlar’’da ikincilik, ‘’2007 Cheongju Güney Kore Dünya Okçuluk Şampiyonası Açık Sınıf Makaralı Yay Bayanlar’’da üçüncülük gibi dereceler elde etti.
Özgür Özen
1976 Almanya doğumlu Özen, 2000 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu omurilik felçlisi oldu. Özen’in, 2000-2004 yıllarındaki tüm Türkiye Şampiyonaları’nda birincilik, geçen yıl Çek Cumhuriyeti’nde yapılan özel turnuvada ikincilik gibi dereceleri bulunuyor.
Hanife Öztürk
1973 Ankara doğumlu Hanife Öztürk, eşinin görevi nedeniyle gittiği Bingöl’de 1996 yılında lojmanlara yapılan terörist saldırısı sırasında belinden aldığı kurşun yarası sonucu omurilik felci oldu. Öztürk’ün, 2007 Karadeniz Oyunlarında birincilik, bu yıl İngiltere’de yapılan özel turnuvada yedincilik gibi dereceleri bulunuyor.
Mustafa Demir
1979 Şanlıurfa doğumlu ve 1999 yılında ateşli silahla yaralanma sonucunda omurilik felci olan Mustafa Demir, 2003 yılında okçuluk sporuna başladı. Çeşitli turnuvalarda ülkemizi temsil eden Demir’in ulusal ve uluslararası yarışmalarda pekçok dereceleri bulunuyor.

ATICILIK
Korhan Yamaç

1972 Edirne doğumlu Yamaç, atıcılık sporuna 1985 yılında başladı. 1993 yılında Kara Harp Okulundan Piyade Teğmen olarak mezun olan Yamaç, 24 Kasım 1995 tarihinde operasyon esnasında mayına basma sonucu sağ ayağını kaybetti.
Çeşitli yarışmalarda birçok madalyası bulunan Yamaç, 2004 Atina Paralimpik Oyunlarında ‘’50 metre Serbest Tabanca’’ dalında üçüncü, ‘’25 metre Sport Tabanca’’ dalında, ‘’Finalli Dünya’’ ve paralimpik rekoru kırarak, birincilik elde etti. Bu yıl Almanya’da yapılan ve paralimpik oyunlarına prova niteliği taşıyan ‘’Uluslararası Atıcılık Turnuvası’’nda ‘’10 metre Havalı Tabanca’’da birinci, ‘’50 metre Serbest Tabanca’’da ikinci olan Yamaç, Türkiye’nin oyunlardaki en büyük madalya umudu olarak görülüyor. Cevat Karagöl
1969 Ordu doğumlu Karagöl, altı aylıkken geçirmiş olduğu ateşli hastalık sonrasında engelli oldu. 2003 Yılında atıcılık branşının kurulmasıyla hayatında ilk kez silahla tanışan Karagöl’ün, 2005 10 metre Avrupa takım üçüncülüğü, 2007 MQS Almanya 50 metre birinciliği gibi dereceleri bulunuyor.
Suzan Tekin
1977 Diyarbakır doğumlu Suzan Tekin, geçirmiş olduğu hastalıktan dolayı 3 yaşındayken yürüme yeteneğini kaybetti. Atıcılığa 2003’te başlayan Tekin, 2008’de Slovakya’daki uluslararası turnuvada ‘’Bayanlar 10 m. Havalı Tabanca’’ rekorunu 8 puan geliştirerek, 400 tam puan üzerinden 391 puana yükseltti.
Aysel Özgan
1978 Giresun doğumlu Özgan, 1992 yılında 2. kez olduğu omurilik ameliyatı sonrası felç oldu. Hastalığı nedeniyle eğitimime 9 yıl ara vermek zorunda kalan Özgan, 4 yıldır atıcılık sporuyla uğraşıyor ve ulusal ve uluslararası yarışmalarda çeşitli dereceleri bulunuyor.

HALTER
Turan Mutlu

1971 Rize doğumlu Mutlu, küçük yaşlarda geçirdiği çocuk felci hastalığı nedeniyle engelli oldu. Spora 1989 yılında başlayan ve halterde 52 kiloda yarışan Mutlu’nun, 2004 Atina Oyunları sekizinciliği, 2005 Avrupa dördüncülüğü, 2006 Dünya dokuzunculuğu, 2007 Avrupa ikinciliği dereceleri bulunuyor.
Nazmiye Muslu
1979 Konya doğumlu ve parapleji engelli olan Muslu’nun, halter 40 kiloda 2005 Avrupa üçüncülüğü, 2006 ve 2007 Türkiye birinciliği, 2007 Avrupa birinciliği dereceleri bulunuyor.
Levent Tutgun
1975 Ankara doğumlu ve doğuştan çift taraflı kalça çıkıklığı engeli olan Tutgun, 100 kiloda 2006 ve 2007 Türkiye birinciliği, 2006 Dünya 11.’ciliği, 2007 Avrupa beşinciliği dereceleri elde etti.

TENİS
M.Kemal Okur

1975 İskenderun doğumlu Kemal Okur, spor yaşamına 2001 yılında İskenderun’da basketbolla başladı. 2003 yılında Karagücü’ne transfer oldu. 2004 yılında burada tenise başladı. 4 yıldır bu sporu yapıyor. 2005’te Polonya Wroclow Cup Tekler çeyrek final çiftler ve 2008 İngiltere Preston Cup teklerde yarı finale yükseldi.

ATLETİZM
Kemal Özdemir

1960 Zonguldak doğumlu Özdemir, 3 kez New York maratonu, 3 kez Yunanistan yarı maratonu, bir kez de Bulgaristan yarı maratonunda yarıştı. Özdemir, 2006 yılında Hollanda’da düzenlenen Dünya Şampiyonasında maraton koşarak 6’ncı, 2007 yılında Çek Cumhuriyeti’nde 5 bin metrede birinci oldu.

JUDO
Duygu Çete

1989 Eskişehir doğumlu ve kafilede yer alan tek ve Türkiye adına yarışacak ilk görme engelli sporcu olan Duygu, 57 kiloda, 2007 ve 2008 Görme Engelliler Türkiye Şampiyonasında birincilik, 2008 Frankfurt Uluslararası Görme Engelliler Judo Şampiyonasında üçüncülük elde etti.

MASA TENİSİ
Neslihan Kavas

1987 Eskişehir doğumlu ve doğuştan kalça çıkıklığı olan Neslihan, bu spora 1997 yılında DSİ Bentspor’da başladı. Çağfen Spor Kulübü sporcusu olan Kavas Ege Üniversitesi gıda mühendisliği bölümünde okuyor. Ulusal ve uluslararası birçok madalyası bulunan genç sporcumuz son olarak bu yıl Slovenya ve Almanya’da düzenlenen uluslararası turnuvalarda birincilik elde etti. Kavas 2004 Atina’da ferdi dalda 5.’lik elde etti.

fanatik.ekolay.net

Bu haber 2,136 kez okundu.

Sağlık Bakanlığı'ndan LÖSEV açıklaması
Engelli çocuğa kaymakam sahip çıktı
Şavşat Engelsiz Yaşamın Adresi Oldu
Yılın bürokratı görme engelli
Huzurevi ve bakım merkezinde kalanlara harçlık verilecek
İşitme engellilerin dünyasına 'ses' oldu
Cezaevlerinde annesiyle kalan çocuk sayısı 450
Trafik kazaları 2014'te günde 10 can aldı
Sivas'ta kayıp engelliyi bulana para ödülü
TESK'ten Serebral Palsililer için sergi
Kısıtlı imkanlarla şampiyonlar yetiştirmeye çalışıyor
Havalar nasıl olacak? - Haritalı
Kumbara gibi yemek borusu
Spor Genel Müdürü'nden engelli sporu açıklaması
Çorum'da öğretmenlere 'Dil ve Konuşma Bozuklukları' eğitimi
Engelli taraftara yardım eli
Tunceli'de engelli çocukların kayak keyfi
Engellilerin zorlu sınav yolu
EKPSS'yle atandı, 5 aydır göreve başlayamadı
AÖF sınav takviminde değişiklik
Lösemi hastalarında 'hassas' tehlike
Yeni doğan bebeğe evde sarılık tedavisi
'Ruh hastasıydı; yaşasaydı yük olacaktı'
Yine engelli koşmasınlar
5 günlük haritalı hava tahmini
Bu da erkek sığınma evi
Kayıp-kaçak bedeli tüketiciden geri alınacak
Polisleri sıraya dizen vekil oğluna bin lira ceza
Sivas'ta haber alınamayan engelli kişi
Engelli tiyatrocular, Mucize'yi izledi
Davutoğlu'ndan KOBİ'lere 5 müjde
SGK'ya 2 milyon yapılandırma başvurusu
'Organ bağışı en büyük sadakadır'
5 soruda konut katkısında merak edilenler...
Hastanelerde verilen ilaçlar ciddi denetimden geçmeli
Görme engelli kadın tacize uğradı
5 günlük haritalı hava tahmini
Antalya'da feci kaza: 5 ölü, çok sayıda yaralı var
Engelliler Üzerinden Rant Devşiren Başkan
EKPSS'de, mezun olacak engelli adaylar ne olacak?
İşitme engelli miniklere anasınıfı
2 yaşındaki çocuğun tarihi geçmiş iğneden ölümüne soruşturma
Yenimahalle’den engelli projesine destek
Evde bakım hizmetlerine, diyabetikler de dahil oluyor
Devlet yüzde 15 konut yardımını nasıl verecek?
İşte Türkiye'nin havası en kirli illeri
EKPSS-KPSS yerleştirme takvimi açıklandı
Bazı ilaçlar yaşlılarda bunama riskini artırabilir
Evde çıkan yangında felçli adam öldü
EKPSS 2015/1 tercih tarihi açıklandı
Refakat iznini sınırlayan iç yazıya iptal kararı
Türkiye'de Engelli Sporu İçin Kara Gün
Türkiye'nin 2014 yılındaki nüfusu belli oldu
Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı / Haritalı
Yunanistan'ın görme engelli milletvekili sağlık bakanı oldu
İşten atılan işçinin 12 maaş almasının şartları
Şeker hastalığından ameliyatla kurtuldu
Tekirdağ Belediyesi'nden engelli vatandaşa akülü sandalye
Osmanlı'da engelli olmak ayrıcalıktı
Sınıfta diyabetli olmak: 'Sorun diyabet değil bilgisizlik'
İyot eksikliği zeka geriliğine yol açıyor
İşitme ve Görme Engelliler Kur'an-ı Kerim Öğreniyor
Akıllı telefonlar, depremde hayat kurtaracak
Tarihi geçmiş iğneden öldüğü iddiası
Engelli memurun haftalık çalışma süresi kısaltılabilir mi?
Kaderleri benzer mücadeleleri ortak
Bakan Kılıç, engelli gencin bir hayalini daha gerçekleştirdi
Doktorlar komplike ameliyatlara girmek istemiyor
Sigortalı işte çalışan malulen emekliye 120 bin TL ceza
Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı / Haritalı
Okula gitmeyenler çocuk işçi oluyor!
Kış depresyonu hasta ediyor
Kira yardımını artık belediye verecek
AÖF güz dönemi sınav soruları cevapları yayınlandı
İşitme ve konuşma engellilere 'işaret dili' kursu
'Engeller ancak çevre sayesinde aşılır'
Engellilere hizmet için 'işaret dili' öğrendiler
Aile nüfusunun korunması tasarısı TBMM'de
Kamuda çalışan engelli işçilere dilediği yere nakil hakkı geliyor
'Beni engelli gençler değil bürokrasi yoruyor'
Tiroit hastalıkları kadınlarda artış gösteriyor
Fruktoz, beyni tahrip ediyor
Boğazına mısır kaçan çocuk ilçede hastane olmayınca öldü!
2000'den sonra emekli olanlara zam umudu
Engelli okçu Burakhan'ın hedefi milli takım
10 dosya uzlaştırıldı, hayır kurumlarına binlerce lira bağış sağlandı
Ölen sigortalının anne babası ölüm aylığı alabilir mi?
Yeni haftada havalar nasıl olacak? / Haritalı
Türk doktorun 'burun tekniği' literatüre girdi
Engelli Meclisi Kurulacak
Özel bir gözlük sayesinde bebeğini ilk kez gördü
Engellilere şarj istasyonu
6 çocuklu ailenin dramına duyarsız kalınmadı
Öbür dünyadan katillerini işaret etti
Kanserde sağ kalım istatistikleri önemli
Kimin beli ağrıyorsa 'bel fıtığım var' diyor
SGK, sigortalıların verilerini paylaşabilecek
Sahtekarların engelli oyunları
Engelli aylıkları neden kesildi?
Sıcaklıklar 5 derece azalacak - Haritalı
Engelli yolunu görmeyene maketli uyarı
Fiziksel engelli öğrenci, karnesini evinde aldı
350 engelli öğrencinin karne sevinci
30 yıldır idrarı cildinden gelen kadın iyileşti
İki eli olmayan öğrencinin ilk karne heyecanı
Elektronik reçeteyle devleti zarara uğratma iddiası
Yüzde 92 engel, başarıya engel olmadı
Engelli öğrencilere hediyelik eşya hazırladılar
6 aylık bebeğini boğarak öldürdü
Devlet Tiyatroları’nda ilk kez bir engelli başrolde
Engelli öğrenci karnesini evinde validen aldı
Hastanede tedavi gören öğrencilerin karne sevinci
Devletin huzurevi politikası değişiyor
Engelli ve 60 yaş üstü doktor 'planlamadan' muaf
18 milyon öğrenci için karne günü
Hafta sonu havalar nasıl olacak? / Haritalı
İETT, engellinin ücretsiz ulaşım kotasını kaldırmadı!
23 kadın geçici koruma altındayken öldürüldü
Memur, izin almadan Derneğe üye olabilir mi?
Felç kalan genç kızı avukatı 175 bin TL dolandırdı!