Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

SGK, hekimlere felçli hasta bakma sınırı getirdi Ders kitaplarında engelliler 'muhtaç' Engelli sözleri tutulmadı, istifa etti Ders Kitaplarında Engelliler 'Muhtaç'
Yolunuz açık olsun
Yolunuz açık olsun
4 Eylül 2008 Perşembe 00:24
Türkiye, Çin'e üçüncü sportif çıkarmayı bedensel ve görme engelliler ile yapacak.

Türkiye, Çin'e üçüncü sportif çıkarmayı bedensel ve görme engelliler ile yapacak.

16 sporcumuz 6-17 Eylül tarihleri arasında Pekin’de düzenlenecek 2008 Paralimpik Oyunları’nda madalya arayacak.

Türkiye, son iki yıl içinde Çin’e üçüncü sportif çıkarmasını Paralimpik Oyunları ile yapacak. Zihinsel Engelliler milli takımlarımız Şanghay’daki 2007 Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’na 62 sporcu ile katılmış: 15 Altın, 22 Gümüş ve 18 Bronz madalya ile yurda dönmüştü. Pekin 2008 Yaz Oyunları’na 68 sporcu ile yapılan ikinci Çin seferinde ise sporcularımız umduğunu bulamamış; 1 Altın, 4 Gümüş, 3 Bronz ile yetinmek zorunda kalmıştı. 6-17 Eylül tarihleri arasında Pekin’de düzenlenecek Paralimpik Oyunları öncesinde ülkemizi 7 branşta temsil edecek olan 15’i bedensil, 1’i görme ve işitme engelli 16 sporcumuz ise son çıkarma için hazır... 

Yağar: Hedefler ileriye yönelik
Atina 2004’e göre Pekin’e yüzde yüz artışla gittiklerini ifade eden Bedensel Engelliler Spor Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Bülent Yağar, Pekin’den bir hayli umutlu. Yağar, Türkiye’de en çok branşı bir çatı altında birleştiren tek federasyonun Bedensel Engelliler Spor Federasyonu olduğuna dikkat çekerek, “Hedefimiz; Pekin’den ülkemize madalyalarla dönmek. Elde edeceğimiz başarılarla engelli vatandaşlarımızın spora ilgisi daha da artacak. Halter, atıcılık ve okçuluk branşlarında altın madalya bekliyoruz. Ülkemizin, engelli sporcularımızın spora vermiş olduğu değeri, hassasiyeti dünya spor arenasında göstermek istiyoruz” dedi.

Atalay: Hepsiyle gurur duyuyoruz
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ise, “Ülkemizdeki 8.5 milyonu aşan engellinin yaşamında spor önemli rol oynamakta. Son yıllarda engelli sporlarına verilen desteğin olumlu sonuçları da çok net olarak görülmektedir. Engellilerin engeli kalktıkça, başarılarına başarı katmaya devam edeceklerdir. İnanıyorum ki, Türkiye Paralimpik Oyunları’nda da yine şampiyonlar çıkaracaktır” dedi.

OKÇULUK
Gizem Girişmen

1981 Ankara doğumlu olan Gizem Girişmen, ilkokulu bitirdiği yaz geçirdiği trafik kazası sonucu omurilik felçlisi oldu. Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümününden 2004 yılında şeref öğrencisi olarak mezun olan Girişmen’in, ‘’2008 İngiltere 4. Avrupa Okçuluk Grand Prix Yarışması Olimpik Yay ARW2 Bayanlar FITA’’da ikincilik, ‘’2007 Çek Cumhuriyeti Uluslararası Okçuluk Turnuvası Olimpik Yay ARW2 Bayanlar’’da birincilik gibi dereceleri bulunuyor.
Gülbin Su
1971 Hatay doğumlu olan ve 3 yaşında çocuk felci geçiren Gülbin Su, ‘’2006 Avrupa Okçuluk Şampiyonası Açık Sınıf Makaralı Yay Bayanlar’’da ikincilik, ‘’2007 Cheongju Güney Kore Dünya Okçuluk Şampiyonası Açık Sınıf Makaralı Yay Bayanlar’’da üçüncülük gibi dereceler elde etti.
Özgür Özen
1976 Almanya doğumlu Özen, 2000 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu omurilik felçlisi oldu. Özen’in, 2000-2004 yıllarındaki tüm Türkiye Şampiyonaları’nda birincilik, geçen yıl Çek Cumhuriyeti’nde yapılan özel turnuvada ikincilik gibi dereceleri bulunuyor.
Hanife Öztürk
1973 Ankara doğumlu Hanife Öztürk, eşinin görevi nedeniyle gittiği Bingöl’de 1996 yılında lojmanlara yapılan terörist saldırısı sırasında belinden aldığı kurşun yarası sonucu omurilik felci oldu. Öztürk’ün, 2007 Karadeniz Oyunlarında birincilik, bu yıl İngiltere’de yapılan özel turnuvada yedincilik gibi dereceleri bulunuyor.
Mustafa Demir
1979 Şanlıurfa doğumlu ve 1999 yılında ateşli silahla yaralanma sonucunda omurilik felci olan Mustafa Demir, 2003 yılında okçuluk sporuna başladı. Çeşitli turnuvalarda ülkemizi temsil eden Demir’in ulusal ve uluslararası yarışmalarda pekçok dereceleri bulunuyor.

ATICILIK
Korhan Yamaç

1972 Edirne doğumlu Yamaç, atıcılık sporuna 1985 yılında başladı. 1993 yılında Kara Harp Okulundan Piyade Teğmen olarak mezun olan Yamaç, 24 Kasım 1995 tarihinde operasyon esnasında mayına basma sonucu sağ ayağını kaybetti.
Çeşitli yarışmalarda birçok madalyası bulunan Yamaç, 2004 Atina Paralimpik Oyunlarında ‘’50 metre Serbest Tabanca’’ dalında üçüncü, ‘’25 metre Sport Tabanca’’ dalında, ‘’Finalli Dünya’’ ve paralimpik rekoru kırarak, birincilik elde etti. Bu yıl Almanya’da yapılan ve paralimpik oyunlarına prova niteliği taşıyan ‘’Uluslararası Atıcılık Turnuvası’’nda ‘’10 metre Havalı Tabanca’’da birinci, ‘’50 metre Serbest Tabanca’’da ikinci olan Yamaç, Türkiye’nin oyunlardaki en büyük madalya umudu olarak görülüyor. Cevat Karagöl
1969 Ordu doğumlu Karagöl, altı aylıkken geçirmiş olduğu ateşli hastalık sonrasında engelli oldu. 2003 Yılında atıcılık branşının kurulmasıyla hayatında ilk kez silahla tanışan Karagöl’ün, 2005 10 metre Avrupa takım üçüncülüğü, 2007 MQS Almanya 50 metre birinciliği gibi dereceleri bulunuyor.
Suzan Tekin
1977 Diyarbakır doğumlu Suzan Tekin, geçirmiş olduğu hastalıktan dolayı 3 yaşındayken yürüme yeteneğini kaybetti. Atıcılığa 2003’te başlayan Tekin, 2008’de Slovakya’daki uluslararası turnuvada ‘’Bayanlar 10 m. Havalı Tabanca’’ rekorunu 8 puan geliştirerek, 400 tam puan üzerinden 391 puana yükseltti.
Aysel Özgan
1978 Giresun doğumlu Özgan, 1992 yılında 2. kez olduğu omurilik ameliyatı sonrası felç oldu. Hastalığı nedeniyle eğitimime 9 yıl ara vermek zorunda kalan Özgan, 4 yıldır atıcılık sporuyla uğraşıyor ve ulusal ve uluslararası yarışmalarda çeşitli dereceleri bulunuyor.

HALTER
Turan Mutlu

1971 Rize doğumlu Mutlu, küçük yaşlarda geçirdiği çocuk felci hastalığı nedeniyle engelli oldu. Spora 1989 yılında başlayan ve halterde 52 kiloda yarışan Mutlu’nun, 2004 Atina Oyunları sekizinciliği, 2005 Avrupa dördüncülüğü, 2006 Dünya dokuzunculuğu, 2007 Avrupa ikinciliği dereceleri bulunuyor.
Nazmiye Muslu
1979 Konya doğumlu ve parapleji engelli olan Muslu’nun, halter 40 kiloda 2005 Avrupa üçüncülüğü, 2006 ve 2007 Türkiye birinciliği, 2007 Avrupa birinciliği dereceleri bulunuyor.
Levent Tutgun
1975 Ankara doğumlu ve doğuştan çift taraflı kalça çıkıklığı engeli olan Tutgun, 100 kiloda 2006 ve 2007 Türkiye birinciliği, 2006 Dünya 11.’ciliği, 2007 Avrupa beşinciliği dereceleri elde etti.

TENİS
M.Kemal Okur

1975 İskenderun doğumlu Kemal Okur, spor yaşamına 2001 yılında İskenderun’da basketbolla başladı. 2003 yılında Karagücü’ne transfer oldu. 2004 yılında burada tenise başladı. 4 yıldır bu sporu yapıyor. 2005’te Polonya Wroclow Cup Tekler çeyrek final çiftler ve 2008 İngiltere Preston Cup teklerde yarı finale yükseldi.

ATLETİZM
Kemal Özdemir

1960 Zonguldak doğumlu Özdemir, 3 kez New York maratonu, 3 kez Yunanistan yarı maratonu, bir kez de Bulgaristan yarı maratonunda yarıştı. Özdemir, 2006 yılında Hollanda’da düzenlenen Dünya Şampiyonasında maraton koşarak 6’ncı, 2007 yılında Çek Cumhuriyeti’nde 5 bin metrede birinci oldu.

JUDO
Duygu Çete

1989 Eskişehir doğumlu ve kafilede yer alan tek ve Türkiye adına yarışacak ilk görme engelli sporcu olan Duygu, 57 kiloda, 2007 ve 2008 Görme Engelliler Türkiye Şampiyonasında birincilik, 2008 Frankfurt Uluslararası Görme Engelliler Judo Şampiyonasında üçüncülük elde etti.

MASA TENİSİ
Neslihan Kavas

1987 Eskişehir doğumlu ve doğuştan kalça çıkıklığı olan Neslihan, bu spora 1997 yılında DSİ Bentspor’da başladı. Çağfen Spor Kulübü sporcusu olan Kavas Ege Üniversitesi gıda mühendisliği bölümünde okuyor. Ulusal ve uluslararası birçok madalyası bulunan genç sporcumuz son olarak bu yıl Slovenya ve Almanya’da düzenlenen uluslararası turnuvalarda birincilik elde etti. Kavas 2004 Atina’da ferdi dalda 5.’lik elde etti.

fanatik.ekolay.net

Bu haber 2,099 kez okundu.

Bahar Döneminde Göz Alerjisi Artıyor
EKPSS'ye nerede gireceksin Tıkla Öğren
Filenin 'Engelsiz' Yetenekleri
Engellilere 26 Bin lira Hibe Desteği
Yurtdışına Çıkana Sağlık ücretsiz, Emeklilik Kayıpsız
'Dezavantajlı Kişiler'e İlişkin Bilgilendirme Toplantısı
Eğlencenin Adresi Yeşilvadi Parkı
50 Metre Serbest Stilde Şampiyon Oldu
Engelliler Emlak Vergisi Ödemeyecek
30 Yaş ve Üstüne Sınavsız Üniversite
‘Engelliye engelsiz bakmayı öğrendik’
İstanbul Film Festivali
'Boş Yuva Sendromu' Yaşıyor Olabilirsiniz
'Engelli Çocuklarımız Bu Okulla Hayata Entegre Olacaklar'
Yapay Kan Üretildi
Engelli Öğrencilere Trafik Eğitimi
Çocuklar Üzerinden Milyonluk Vurgun
8. Uluslararası Gülen Çocuk Şenliği
Engelliler İçin Örnek Uygulama
Öğrenme zorluğu çeken çocuğunuza kızmayın
SGK, hekimlere felçli hasta bakma sınırı getirdi
Yağışlı hava geliyor - Haritalı
Engelli ve Yaşlılık Aylığı
Engellilerin Günlük Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar
Meslek Hastaliği Nedir?
Bahar, Enerjinizi Tüketmesin!
Yürek Takımı Perdeleri Açtı
Büyük Kongreye Adım Adım
Türkiye'de Kök Hücre Nakli 10 Katına Çıktı
'Toza Yazılan' Üzerine
Sara iİacına Geçici İthalat İzni
Zile'de "Engelsiz Konak Projesi"
27 ülkenin temsilcisi gençlerden Başkan Ak’a ziyaret
Engelliler Ayvalık Yolcusu
Ombudsman kararlarının % 20'si Uygulanıyor
Kalp ve Akciğer Hastalarına Egzersizli Rehabilite
'Engellilerin yaşam standartlarının arttırılması için empati yapılmalı'
Görme Engellilerden Kampanya
Babetler 'Düztaban' Yapıyor
Onlar Sıcak Bir Yuva İstiyor
Projenle 'Bir Engeli de Sen Kaldır' Yarışması
Mükemmeliyetçilik Sigara Kadar Zararlı
Engelli Çocuklar Fidan Dikti
Batmanlı Engelliler Fırtına Gibi
Yüzücülerimiz Engelleri Aştı
Engelli Bireyler İçin Hizmetlerin Geliştirilmesi Projesi Tamamlandı
Talasemili Hastalar İçin Hayat Çok Zor
Engellileri Sihirli Eldivenler Hayata Bağlayacak
Google Onu Gözümüze Sokacak
Ders kitaplarında engelliler 'muhtaç'
Bafra Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği'ne Ziyaret
Engelliler Haftası Ekinliği
'Arkadaşım Olur musun?' Projesi Devam Ediyor
İşsizliğe Rötuş Yolda
Bakan Ayşenur İslam, Konferansa Katılacak
Görme Engelli Sporculardan Elduran’a Ziyaret
Müşteriden Bankaya 'Masraf' İcrası
Tika'dan, Karadağlı Engelli Çocuklara Destek
Diş tedavisi sırasında bilincini kaybetti
Kemik ağrısına dikkat
5 günlük haritalı hava tahmini
İlaçların yan etkisini, hastanın kendisi bildirebilecek
Engelli Öğrenciler, Bando Eşliğinde Konser Verdi
Nilüfer'e Modern Özel Eğitim Merkezi
Uzmanlardan Diş Macunu Uyarısı
Dezavantajlı Çoçuklar İçin Özel Sınıf
Tebrik Çiçeklerini Tekerlekli Sandalyeye Dönüştürdü
YEBAM İçin Protokol İmzalandı
İnternet Bağımlılığı Travmatik Sonuçlar Yaratabilir
Okan Üniversitesi 2013 Spor Ödülleri
Engelli Vatandaşa Polis Dayağı
İşitme Engelli Çocuklara Jimnastik Kursu
Selçuklu Belediyesporlu yüzücüden 4 madalya
Göz Kuruluğu Şikayeti Olanlara Öneriler
Engelli Parkına Büfe Yapılması
Engellilere Yönelik Konferans
İlaçların yan etkileri yakın takipte
Fındıklı Hükümet Konağı Yenilendi
Engellilerin Sesi Olacak!
Koç Fest Heyecanı Başlıyor
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Genelgesi
Akkaş'ın Hedefi, Avrupa Atletizm Şampiyonası
'Sosyal' gelire arama robotu
Engellilere Yardım Muamması!
Madalya Engeli Yok
Özel Sporcular Voleybol Şampiyonası Sona Erdi
Fedakar Annenin Azmi
Ambulanslara 'acil' ince ayar
Yeşil ve Engelsiz Havayolu
Gurur Pozu
Kontrolsüz Büyüme Farkındalık Gerektirir
Engelliler Yaz Kampına Uğurlandı
Engelli Kuzenini Her Gün Okula Götürüyor
MetLife, 'Koruyucu Meleğim' Sigortası
Tüketicinin iade hakkı tehlikede
5 günlük haritalı hava tahmini
Bu gıdalar zehir saçıyor
Kanser hastalarına yeni umut
'Engelimle alay ediyor' tazminatı
Doğa Sevgisi Engel Tanımadı
2 günde 1 kadın şiddet kurbanı!
MHP'nin Kastamonu'daki Seçim Sonuçlarına İtirazı
Bebeğe göz muayenesi ne zaman yapılmalı?
Otizmde En Önemlisi Erken Teşhis
'Adana, Engelli Sporunun Dünyadaki Başkenti Olacak'
Dezavantajlı İstihdamı İçin 30 Milyon Avro
Özel Sporcular Türkiye Voleybol Şampiyonası Sona Erdi
Üniversiteden 'alternatif tıp' atağı
Bedensel Engelli Sporcu Türkiye Şampiyonu Oldu
Engelli Kızlarını Otomobilde Bıraktılar!
Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak!
İşte Türkiye'nin en Mutlu ve Mutsuz İlleri!
Şanlıurfa Engelliler Üst Sıralaları Hedefliyor
Akıllı telefon çıktı muhabbet bozuldu!
Engelliler Spor Kulübünden Yeni Bir Galibiyet
Çalışma Genel Müdürü Sayın, Vali Lekesiz'i Ziyaret Etti
Onlar Engel Tanımadı
MEB'den Okullara Ortak Sınavlar İçin 'Tedbir Çağrısı'
Engelliler Gücü Şampiyondan Fark Yedi
Uyku Düzeni Doğuştan Programlanır