Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

Yalova'da iptalin nedeni 11 engelli Engelliler Yasası, otobüsçüleri rahatsız etti EKPSS'ye başvuran aday sayısı belli oldu Kaslarımız
Yolunuz açık olsun
Yolunuz açık olsun
4 Eylül 2008 Perşembe 00:24
Türkiye, Çin'e üçüncü sportif çıkarmayı bedensel ve görme engelliler ile yapacak.

Türkiye, Çin'e üçüncü sportif çıkarmayı bedensel ve görme engelliler ile yapacak.

16 sporcumuz 6-17 Eylül tarihleri arasında Pekin’de düzenlenecek 2008 Paralimpik Oyunları’nda madalya arayacak.

Türkiye, son iki yıl içinde Çin’e üçüncü sportif çıkarmasını Paralimpik Oyunları ile yapacak. Zihinsel Engelliler milli takımlarımız Şanghay’daki 2007 Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’na 62 sporcu ile katılmış: 15 Altın, 22 Gümüş ve 18 Bronz madalya ile yurda dönmüştü. Pekin 2008 Yaz Oyunları’na 68 sporcu ile yapılan ikinci Çin seferinde ise sporcularımız umduğunu bulamamış; 1 Altın, 4 Gümüş, 3 Bronz ile yetinmek zorunda kalmıştı. 6-17 Eylül tarihleri arasında Pekin’de düzenlenecek Paralimpik Oyunları öncesinde ülkemizi 7 branşta temsil edecek olan 15’i bedensil, 1’i görme ve işitme engelli 16 sporcumuz ise son çıkarma için hazır... 

Yağar: Hedefler ileriye yönelik
Atina 2004’e göre Pekin’e yüzde yüz artışla gittiklerini ifade eden Bedensel Engelliler Spor Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Bülent Yağar, Pekin’den bir hayli umutlu. Yağar, Türkiye’de en çok branşı bir çatı altında birleştiren tek federasyonun Bedensel Engelliler Spor Federasyonu olduğuna dikkat çekerek, “Hedefimiz; Pekin’den ülkemize madalyalarla dönmek. Elde edeceğimiz başarılarla engelli vatandaşlarımızın spora ilgisi daha da artacak. Halter, atıcılık ve okçuluk branşlarında altın madalya bekliyoruz. Ülkemizin, engelli sporcularımızın spora vermiş olduğu değeri, hassasiyeti dünya spor arenasında göstermek istiyoruz” dedi.

Atalay: Hepsiyle gurur duyuyoruz
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ise, “Ülkemizdeki 8.5 milyonu aşan engellinin yaşamında spor önemli rol oynamakta. Son yıllarda engelli sporlarına verilen desteğin olumlu sonuçları da çok net olarak görülmektedir. Engellilerin engeli kalktıkça, başarılarına başarı katmaya devam edeceklerdir. İnanıyorum ki, Türkiye Paralimpik Oyunları’nda da yine şampiyonlar çıkaracaktır” dedi.

OKÇULUK
Gizem Girişmen

1981 Ankara doğumlu olan Gizem Girişmen, ilkokulu bitirdiği yaz geçirdiği trafik kazası sonucu omurilik felçlisi oldu. Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümününden 2004 yılında şeref öğrencisi olarak mezun olan Girişmen’in, ‘’2008 İngiltere 4. Avrupa Okçuluk Grand Prix Yarışması Olimpik Yay ARW2 Bayanlar FITA’’da ikincilik, ‘’2007 Çek Cumhuriyeti Uluslararası Okçuluk Turnuvası Olimpik Yay ARW2 Bayanlar’’da birincilik gibi dereceleri bulunuyor.
Gülbin Su
1971 Hatay doğumlu olan ve 3 yaşında çocuk felci geçiren Gülbin Su, ‘’2006 Avrupa Okçuluk Şampiyonası Açık Sınıf Makaralı Yay Bayanlar’’da ikincilik, ‘’2007 Cheongju Güney Kore Dünya Okçuluk Şampiyonası Açık Sınıf Makaralı Yay Bayanlar’’da üçüncülük gibi dereceler elde etti.
Özgür Özen
1976 Almanya doğumlu Özen, 2000 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu omurilik felçlisi oldu. Özen’in, 2000-2004 yıllarındaki tüm Türkiye Şampiyonaları’nda birincilik, geçen yıl Çek Cumhuriyeti’nde yapılan özel turnuvada ikincilik gibi dereceleri bulunuyor.
Hanife Öztürk
1973 Ankara doğumlu Hanife Öztürk, eşinin görevi nedeniyle gittiği Bingöl’de 1996 yılında lojmanlara yapılan terörist saldırısı sırasında belinden aldığı kurşun yarası sonucu omurilik felci oldu. Öztürk’ün, 2007 Karadeniz Oyunlarında birincilik, bu yıl İngiltere’de yapılan özel turnuvada yedincilik gibi dereceleri bulunuyor.
Mustafa Demir
1979 Şanlıurfa doğumlu ve 1999 yılında ateşli silahla yaralanma sonucunda omurilik felci olan Mustafa Demir, 2003 yılında okçuluk sporuna başladı. Çeşitli turnuvalarda ülkemizi temsil eden Demir’in ulusal ve uluslararası yarışmalarda pekçok dereceleri bulunuyor.

ATICILIK
Korhan Yamaç

1972 Edirne doğumlu Yamaç, atıcılık sporuna 1985 yılında başladı. 1993 yılında Kara Harp Okulundan Piyade Teğmen olarak mezun olan Yamaç, 24 Kasım 1995 tarihinde operasyon esnasında mayına basma sonucu sağ ayağını kaybetti.
Çeşitli yarışmalarda birçok madalyası bulunan Yamaç, 2004 Atina Paralimpik Oyunlarında ‘’50 metre Serbest Tabanca’’ dalında üçüncü, ‘’25 metre Sport Tabanca’’ dalında, ‘’Finalli Dünya’’ ve paralimpik rekoru kırarak, birincilik elde etti. Bu yıl Almanya’da yapılan ve paralimpik oyunlarına prova niteliği taşıyan ‘’Uluslararası Atıcılık Turnuvası’’nda ‘’10 metre Havalı Tabanca’’da birinci, ‘’50 metre Serbest Tabanca’’da ikinci olan Yamaç, Türkiye’nin oyunlardaki en büyük madalya umudu olarak görülüyor. Cevat Karagöl
1969 Ordu doğumlu Karagöl, altı aylıkken geçirmiş olduğu ateşli hastalık sonrasında engelli oldu. 2003 Yılında atıcılık branşının kurulmasıyla hayatında ilk kez silahla tanışan Karagöl’ün, 2005 10 metre Avrupa takım üçüncülüğü, 2007 MQS Almanya 50 metre birinciliği gibi dereceleri bulunuyor.
Suzan Tekin
1977 Diyarbakır doğumlu Suzan Tekin, geçirmiş olduğu hastalıktan dolayı 3 yaşındayken yürüme yeteneğini kaybetti. Atıcılığa 2003’te başlayan Tekin, 2008’de Slovakya’daki uluslararası turnuvada ‘’Bayanlar 10 m. Havalı Tabanca’’ rekorunu 8 puan geliştirerek, 400 tam puan üzerinden 391 puana yükseltti.
Aysel Özgan
1978 Giresun doğumlu Özgan, 1992 yılında 2. kez olduğu omurilik ameliyatı sonrası felç oldu. Hastalığı nedeniyle eğitimime 9 yıl ara vermek zorunda kalan Özgan, 4 yıldır atıcılık sporuyla uğraşıyor ve ulusal ve uluslararası yarışmalarda çeşitli dereceleri bulunuyor.

HALTER
Turan Mutlu

1971 Rize doğumlu Mutlu, küçük yaşlarda geçirdiği çocuk felci hastalığı nedeniyle engelli oldu. Spora 1989 yılında başlayan ve halterde 52 kiloda yarışan Mutlu’nun, 2004 Atina Oyunları sekizinciliği, 2005 Avrupa dördüncülüğü, 2006 Dünya dokuzunculuğu, 2007 Avrupa ikinciliği dereceleri bulunuyor.
Nazmiye Muslu
1979 Konya doğumlu ve parapleji engelli olan Muslu’nun, halter 40 kiloda 2005 Avrupa üçüncülüğü, 2006 ve 2007 Türkiye birinciliği, 2007 Avrupa birinciliği dereceleri bulunuyor.
Levent Tutgun
1975 Ankara doğumlu ve doğuştan çift taraflı kalça çıkıklığı engeli olan Tutgun, 100 kiloda 2006 ve 2007 Türkiye birinciliği, 2006 Dünya 11.’ciliği, 2007 Avrupa beşinciliği dereceleri elde etti.

TENİS
M.Kemal Okur

1975 İskenderun doğumlu Kemal Okur, spor yaşamına 2001 yılında İskenderun’da basketbolla başladı. 2003 yılında Karagücü’ne transfer oldu. 2004 yılında burada tenise başladı. 4 yıldır bu sporu yapıyor. 2005’te Polonya Wroclow Cup Tekler çeyrek final çiftler ve 2008 İngiltere Preston Cup teklerde yarı finale yükseldi.

ATLETİZM
Kemal Özdemir

1960 Zonguldak doğumlu Özdemir, 3 kez New York maratonu, 3 kez Yunanistan yarı maratonu, bir kez de Bulgaristan yarı maratonunda yarıştı. Özdemir, 2006 yılında Hollanda’da düzenlenen Dünya Şampiyonasında maraton koşarak 6’ncı, 2007 yılında Çek Cumhuriyeti’nde 5 bin metrede birinci oldu.

JUDO
Duygu Çete

1989 Eskişehir doğumlu ve kafilede yer alan tek ve Türkiye adına yarışacak ilk görme engelli sporcu olan Duygu, 57 kiloda, 2007 ve 2008 Görme Engelliler Türkiye Şampiyonasında birincilik, 2008 Frankfurt Uluslararası Görme Engelliler Judo Şampiyonasında üçüncülük elde etti.

MASA TENİSİ
Neslihan Kavas

1987 Eskişehir doğumlu ve doğuştan kalça çıkıklığı olan Neslihan, bu spora 1997 yılında DSİ Bentspor’da başladı. Çağfen Spor Kulübü sporcusu olan Kavas Ege Üniversitesi gıda mühendisliği bölümünde okuyor. Ulusal ve uluslararası birçok madalyası bulunan genç sporcumuz son olarak bu yıl Slovenya ve Almanya’da düzenlenen uluslararası turnuvalarda birincilik elde etti. Kavas 2004 Atina’da ferdi dalda 5.’lik elde etti.

fanatik.ekolay.net

Bu haber 2,102 kez okundu.

Yuvada kalan 168 çocuk üstün yetenekli
Çocuk suçlarında korkutan artış
Yağışlı hava geliyor - Haritalı
Çocuk arttıkça emeklilik kısalacak
Yalova'da iptalin nedeni 11 engelli
Engelli çocuklar tiyatro gösterisi
Engelli Çocuk Sahibi Anne ve Babalara Ücretsiz Eğitim
Fatma Şahin koltuğunu, çocuklara bıraktı
Özel Sağlık Sigortalarına otomatik yenileme!
Şeker ilacına geri çekme
Valinin Salıncak Keyfi
Yeşil çay, kalbe pozitif etki ediyor
'1001 Engelsiz Dilek' Kampanyası!
Engelsiz 23 Nisan Şenliği
Tekerlerkli Sandalye Sporcuları, Kemer'de Kampa Girdi
'Hane geliri' geldi maaşlar kesilmeye başladı
Her gün 3 bin 600 verem hastası ölüyor
Minibüslerde Kentkart reformu
İşaret Diliyle İstiklal Marşı'nı Okuyacaklar
Nevşehir'de Engellilere Yönelik Sağlık Taraması
Refleksoloji yöntemiyle tedavi
Alkışlar Garanti Bankası’na
Görme Engelli Aksu'dan Başarılı 'Hamle'ler
Türkiye nüfusunun yüzde 30'u çocuk
TGS'nin olduğu alanlarda engel yok
Lüleburgaz Engelliler Derneği, Kermes Açtı
TTNET'lilere 'Karanlıkta Diyalog' Sergisinde Özel İndirim
Sürekli bilgisayar ekranına bakanlar dikkat!
İşte AÖF tek ders sınavının tarihi
‘Sihirli Eller’ ödüllüne kavuştu
Engelliler Yasası, otobüsçüleri rahatsız etti
Yerli morfin Haziran'da piyasada
Van'da Uluslararası Kent ve Engelliler Çalıştayı
Engellilere Yönelik Meslek Edindirme Kurslarını Hangi Kurum Ve Kuruluşlar Düzenlemektedir
Uşak'taki Polis, Şüpheli Kovalamacası
Engelliler İçin Yardımcı Teknoloji
Görme Engelliler Futbol 2. Lig Müsabakaları
Göbek yağları kanser ve alzheimer riski oluşturuyor
5 günlük haritalı hava tahmini
Her gün 7 çocuk kayboluyor
Memurlar için EKPSS'deki yeni durum
Düzce'de 'Engel, Önyargılarımızda' Etkinliği
Eyüp'e Sosyal Hizmet Merkezi Açılıyor
Özel Sporcular Bölge ve Türkiye Futbol Şampiyonası
Fashıon TV'den 'Türk Tasarımcıya Ödül'
Dezavantajlı Kişilere Hibe Programı
Sportif Faaliyetler Projesi
Fingerreader, Engelliler İçin Okumayı Kolaylaştırıyor
Hem Gazeteci Hem Başkan
'Kıtlama yöntemiyle çayı içmek çok zararlı'
Bosna Hersekli Engelli Çocuklar Türkiye'yi Ziyaret Etti
Siirt'te Kutlu Doğum Haftası Etkinliği
Baykan'da Evde Bakım Hizmeti
Bağışıklık sistemini güçlendirmenin 10 yolu
Genç Engelliler Engel Tanımıyor!
Yetişkinden Kök Hücre Klonlandı
Engelli Çocuklar Bowlingte Buluştu
Bahar yorgunluğunu bu tavsiyelerle atlatın!
Engelliler 'Sosyal Yaşam Merkezi'nde Hayata Sarıldı
AREF' ten, OFD standına Ziyaret
Hem Okuma Yazmayı, Hem Yürümeyi Öğretti
Ekran Işığı Vücut Saatini Bozuyor
Avanos'ta Engelli Rampalarının Önüne Park Yasağı
İşitme Engelliler Sürücü Korna Sesini Görecek!
Bir Bayram ve Bir Sınav
Dur ihtarına uymayan engelli polis kurşunuyla öldü!
Ödülle Taçlanıyoruz!
Dişleri de Bozan Hastalık
Bir gözün bedeli 50 bin lira
Engelliler Uygulama Bekliyor!
Özel sigortada prim artışı yok
Esenler'de Hastalara Moral Gezisi
Voleybol: Türkiye İşitme Engelliler 1. Ligi
Karatenin Özel Sporcuları
Yeni haftada havalar nasıl olacak? - Haritalı
Çocuklarda kolesterol yüksekliği
Öğretmenliğe dönmek için felci yendi
On binlerce sigortalıya af
Türklerin yüzde 45’inin başı ağrıyor
Bir öğretmen değişir, her şey değişir
5 milyarlık ilaç israfına savaş açtı
'Kıdem'le emekli aylığı düşer mi?
Meteoroloji'den yağış uyarısı - Haritalı
Özel Olimpiyat Oyunları başladı
Zihinsel Öğrencilere Sera Eğitimi Veriliyor
Türk Kızılayı en fazla 2 saatte yardıma hazır
Otistik Engelli Çocuklara Diş Sağlığı Taraması
Engelli Sema Grubu Almanya Yolcusu
Türkiye Koç Fest Heyecanı Başlıyor
İyot eksikliği zekayı etkiliyor
Filistin Spor Bayramı
Kanser hastalarının yüzde 80'i yaşıyor
İzmit’e Engelsiz Yaşam Merkezi
Beslenme dostu okullar artacak
Manavgat'ta İşaret Dili Kursu Veriliyor
Bakterilerin Ezeli Rakibi 'Bal'
Engelleri, Dalmalarına Engel Değil
'Engellilerde Evlilik Psikolojisi' Konulu Araştırma
Uyku Apnesi Kanser İhtimalini Artırıyor
Engelleri Katlandı!
İnternette Kişisel Verilerin Güvenliği Tehlikede
Engelliler Kutlu Doğum Programında Buluştu
Sadece kulübe değil, bir engellinin dünyası da yıkıldı
Mudanya'da Engellilerden Kıyafet Defilesi
Türkiye' nin Engellilere Özel İlk Camisi
EKPSS'ye başvuran aday sayısı belli oldu
Hastane Acentaları Geliyor!
Yurt Dışında Tedaviye Süre Sınırlaması Kalktı
Yeşil Kart'ta miras dönemi
Engelli Tuzağına Savaş Açacaklar
Asgari Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik
LC Waikiki 'Senden Önce' Adlı Kısa Filme Destek Oldu
Ambulans helikopter, İdil bebek için havalandı
Fakir ailelere kömür yardımı yapılmasına ilişkin karar
Havalar nasıl olacak? - Haritalı
Bergama Tarihini 'Sessiz' Anlatacak
Çocuklukta 'ezilenler' intihara daha meyilli
Dünya Otizm Farkındalık Günü
Engelli Sorunu Ciddi Bir Sorundur
Cep'ten 'Hediye kazandınız' Vurgunu